drevená doska na krajanie

Ako sa starať o drevenú dosku na krájanie 

Neodmysliteľnou súčasťou náradia do kuchyne je doska na krájanie. Na trhu ju nájdete vyrobenú z rôznych materiálov, ale favoritom je jednoznačne drevo. Nielen kvôli prirodzene peknému dizajnu, ale aj využitiu. Kvalitná drevená doska na krájanie si zaslúži perfektnú starostlivosť. Bonusom je, že správnym ošetrovaním dosky predĺžite jej životnosť.

Dizajn drevenej dosky

Drevená doska na krájanie nie je len praktický pomocník do domácnosti. Rustikálne servírovacie dosky sú skvelé na prezentovanie pohostenia pre hostí. 

Na servírovanie perfektne poslúžia aj dosky z olivového dreva alebo dosky z akáciového dreva

Drevo je nadčasový materiál a hodí sa do všetkých typov interiéru. 

Starostlivosť o drevenú dosku na krájanie

O drevenú dosku na krájanie by ste sa mali starať od prvého použitia. Zabudnite na umývanie v umývačke. Akýkoľvek drevený riad do umývačky nepatrí. Umývačka riadu vám dosku poriadne neumyje. Okrem toho ju vystavujete veľmi dlho vode. To spôsobí, že doska na krájanie začne praskať a doska sa pokrúti. 

Drevenú dosku na krájanie umývame vždy ručne. Je dôležité, aby ste poriadne umyli všetky škáry. Pokojne môžete použiť jemnú kefku. Po umytí musí doska poriadne vyschnúť. Nepokladajte ju na radiátor alebo do blízkosti priameho tepla. Dosku nechajte voľne položenú na kuchynskej linke. V prípade priaznivého slnečného počasia ju nechajte vyschnúť na slnku. 

Drevenú dosku na krájanie môžete raz za čas pretrieť prípravkami na ochranu dreva. Na trhu existujú prípravky určené len na kuchynské náradie. Tieto prípravky sú bezpečné pre naše zdravie. Ak ich nemáte doma, vyskúšajte bežný slnečnicový alebo olivový olej. Prípravky zabezpečia doske ochrannú ochranu, ktorá sa postupne stráca. Preto proces opakujte podľa potreby.

Veľmi poškodená doska na krájanie

Aj pri dôkladnej starostlivosti sa vám môže stať, že doska na krájanie je veľmi poškodená zárezmi a ryhami. Keďže ide o drevo, aj tento problém má rýchle riešenie. Stačí, ak vrchnú vrstvu jemne zbrúsite. Po očistení ošetríte špeciálnymi olejmi na drevo. Zvyšný olej otriete bavlnenou utierkou a môžete používať ďalej. 

Kedy dosku vymeniť? 

Ak je vaša doska prasknutá, výrazne zmenila farby, je zdeformovaná a popraskaná, prišiel čas na výmenu. Aj najkvalitnejšia drevená doska nám pri dobrej starostlivosti po dlhšom čase prestane slúžiť. 

Vedeli ste?

Viete, že drevo je prirodzene antibakteriálne? Preto je podľa nás drevená doska najlepšou voľbou do kuchyne. Vedeli to aj naše mamy a staré mamy. Okrem toho, kúpou drevenej dosky na krájanie nezaplavujete svet zbytočnými plastami. 

Similar Posts